TOEFL Junior Testleri

TOEFL Junior® Testleri

TOEFL Junior testleri ETS tarafından geliştirilen değerlendirme testleridir.11 yaş ve üzerindeki öğrencilere yönelik TOEFL Junior testleri, öğrencilerin İngilizce iletişim becerilerini objektif ve güvenilir bir şekilde ölçmesini sağlar. TOEFL testinin zengin mirasına ve İngilizce dil testlerindeki en iyi uygulamalara dayanan TOEFL Junior testleri, öğrencilerin İngilizce iletişim becerilerini ölçmek amacıyla hazırlanmaktadır.

TOEFL Junior® Standard

TOEFL Junior Puanlaması Nasıl Yapılır?

Skorlama işlemi ETS tarafından belirlenen lokal ofislerde, öğrencinin doğru cevapladığı yanıtlara göre yapılmakla birlikde, yanlış cevaplar doğru cevapları götürmemektedir.

TOEFL Junior Standard Puanlaması

TOEFL Junior sınav puanları, bir öğrencinin doğru cevapladığı soru sayısına göre belirlenir. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemez. Her bölümdeki doğru yanıtların sayısı, 200-300 puanlık bir ölçek puanına dönüştürülür. Toplam puan, üç bölümün puanı toplanarak hesaplanır ve bu nedenle sonuç 600-900 puan arasında değişir.

Skor Raporu aşağıdaki bilgileri kapsamaktadır;

 • İngilizce Proficiency Seviye Bilgisi
 • İngilizce seviyenizin neleri yapabileceği ve bu seviyenizi nasıl geliştirebileceğinize dair öneriler
 • CEFR seviyesi, bu seviye uluslararası dil kriterlerine göre öğrencinin seviyesi hakkında bilgi vermektedir
 • Lexile Ölçüsü

TOEFL Junior® Comprehensive

TOEFL Junior Comprehensive Puanlaması

Puanlama TOEFL Junior Comprehensive testinde Dinleme ve Okuma bölümleri, bilgisayar tarafından puanlanan çoktan seçmeli sorulardan oluşur. Konuşma ve Yazma bölümleri, ETS uzmanları tarafından eğitilmiş deneyimli kişiler tarafından değerlendirilerek skorlanır. Puanlama metodolojisini daha iyi anlamak için aşağıdaki linklerden detaylı bilgileri alabilirsiniz.

TOEFL Junior Comprehensive Puan Raporları

TOEFL Junior Comprehensive puan raporu hem genel bir puan düzeyi hem de bireysel bölüm puanları sağlar. Toplam puan seviyeleri 1-6 arasında değişir ve genel performans tanımlayıcıları eşlik eder. Okuma ve Dinleme bölümü puanları 140-160 arasında değişir. Konuşma ve Yazma bölümü puanları 0-16 arasında değişir; Bu puanlar öğretmenlere, öğrencilere ve ailelere puanların anlamını daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için detaylı şekilde belirtilir. Bölüm puanlarına bölüm performans tanımlayıcıları eşlik eder.

Aşağıdaki tabloda, her bölüm için TOEFL Junior Comprehensive puanları gösterilmektedir;

Skor Raporu ayrıca aşağıdaki bilgileri kapsamaktadır;

 • İngilizce Proficiency Seviye Bilgisi
 • İngilizce seviyenizin neleri yapabileceği ve bu seviyenizi nasıl geliştirebileceğinize dair öneriler
 • CEFR seviyesi, bu seviye uluslararası dil kriterlerine göre öğrencinin seviyesi hakkında bilgi vermektedir
 • Lexile Ölçüsü

TOEFL Junior® Test İçeriği

TOEFL Junior Programı 2 adet test seçeneği sunmaktadır, Bunlar;

 • TOEFL Junior Standard Test- (PBT-Kağıt Tabanlı) - (Reading, Language Form and Meaning, Listening)
 • TOEFL Junior Comprehensive- (CBT- Bilgisayar Tabanlı) – (Reading, Listening, Speaking, Writing)

Test İçerikleri

TOEFL Junior Standard Test ve TOEFL Junior Comprehensive , genel olarak aynı içeriklere sahiptir. Ölçüm türü olarak farklılık göstermektedir.

TOEFL Junior Standard Test

Okuma,Dil Anlatım ve Dinleme testine giren adaylara yönelik olarak yapılan sınavlardır, kağıt tabanlı olarak kitapçık ve optik form kullanılır. Öğrencilerin optik formları yerel ofislerimizdeki uzman değerlendirme ekiplerimiz tarafından değerlendirildikten sonra Amerika daki ETS merkezine gönderilir ve orada skorlanır.

Bu içerikler;

 • Günlük yaşam (okul, ev, sosyal yaşam..)
 • Bilimsel konular
 • Zorlaştırılmış açıklama metinleri
 • Kelime Grupları

TOEFL Junior Standard Test Düzeni


TOEFL Junior Comprehensive

Okuma, Dinleme, Konuşma ve Yazma testine giren adaylara yönelik olarak yapılan sınavlardır, bilgisayar üzerinden online yapılmaktadır. Sınavlar Amerika da ETS tarafından değerlendirilmektedir.

İçerik Olarak;

 • Yönlendirme ifadeleri
 • Güncel, Bilimsel ve Tarihi Konularda Makaleleri Yorumlama
 • Soru sorma
 • Dil yapısı ve düzeni

TOEFL Junior Comprehensive Test Düzeni

TOEFL Junior® video

Okuma yeteneklerini geliştirmenin en etkili yolu okumaktır. Fakat pratik yapmak için en uygun kitapları bulmak zor olabilir. Yardım olmazsa öğrenciler fazla zor veya fazla kolay kitaplar seçebilir. Bu da iyi bir pratik yapmalarına engel olur.

Lexile Ölçümleri okuma pratiği için doğru kitaplar bulmanıza yardımcı olur. Lexile® Ölçümleri okuyucuların yetenekleriyle okunan metnin zorluk seviyesini denk tutar. Her TOEFL Primary Test sonucu ile birlikte Lexile Ölçümleri de belirlenir. Bu Lexile Ölçümleri öğrencinin seviyesine uygun kitap bulmak ve okuma yeteneklerini geliştirmek için kullanılabilir.

Lexile Ölçümleri sayesinde tahmine dayalı bir karar vermek yerine öğrencinizin seviyesini bilerek, okuma yeteneğinin gelişmesine uygun kitaplar seçebilirsiniz. Binlerce kitabın Lexile Ölçümü bellidir ve bu sayı her geçen gün artıyor! Lexile Kitapları Veritabanının görmek ve öğrenciniz için doğru kitapları bulmak için www.lexile.com/toefljunior sitesini ziyaret edebilirsiniz.

TOEFL Junior® Sık Sorulan Sorular

 1. TOEFL Junior Sınavı Nedir?

  TOEFL Junior testleri

  11+ yaş grubuna yönelik öğrencinin İngilizce seviyesini objektif ve güvenilir bir şekilde ölçen uluslararası standartlarda bir sınavdır. TOEFL Junior testleri TOEFL Junior Standard ve TOEFL Junior Comprehensive olarak kağıt tabanlı ve bilgisayar tabanlı olarak yapılır, öğrencinin seviyesini ve ilerlemesini görmek için çok yönlü bir ölçüm yönetimi kullanır. Ayrıca, öğrencilerin yeterlik düzeylerini daha iyi anlamanıza yardımcı olması için puanları Avrupa Ortak Dil Portfolyası (CEFR) seviyelerine eşleştirilir.

 2. TOEFL Junior Testlerinin amacı nedir ?
  • İngilizce öğrenme hedefinize rehberlik eder
  • İngilizce öğrenme sürecinizi takip edebilir
  • Zayıf ve güçlü noktalarınızı belirler
  • Bir sonraki basamağa nasıl geçebileceğinizi söyler
 3. TOEFL Junior Testleri kimlere yöneliktir?

  TOEFL Primary testleri zamandan ve mekandan bağımsız olarak yapılabilen testlerdir.Testler ingilizce eğitim veren ilkokul,ortaokul ve dil okullarına yönelik yapılmaktadır.

 4. TOEFL Junior testlerinin formatı nedir?
  • TOEFL Junior Standard (PBT :Kağıt Tabanlı) : Reading, Language Form and Meaning, Listening bölümlerinden oluşur.
  • TOEFL Junior Comprehensive (CBT :Kağıt Tabanlı) : Reading, Listening, Speaking ve Writing bölümlerinden oluşur.

TOEFL Junior® Örnek Test

Örnek bir TOEFL Junior testi için ücretsiz kaydolun
Örnek bir TOEFL Junior Comprehensive testi için ücretsiz kaydolun
Kayıt için başvuruda bulunun!

İşlem tamamlana kadar lütfen bekleyiniz